Terapeuci zajmujący się zagadnieniem uzależnień zgodnie uważają, że mechanizm uzależnienia jest podobny bez względu od tego, co jest przedmiotem uzależnienia. Bez znaczenia, czy osoba jest uzależniona od aktu miłosnego, niejedzenia, jak jest w wypadku anoreksji lub także narkotyków Fundamentalnym pytaniem neurobiologów, psychologów i psychiatrów jest to, czy podłożem uzależnienia jest biologia czy psychika, to oznacza, czy procesy biologiczne zachodzące w mózgu odpowiadają za uzależnienia.
Odpowiedź na to pytanie jest nadzwyczaj istotna, bo to warunkuje sposób leczenia, jeżeli bowiem jest wina psychiki, to leczenie może polegać na psychoterapii, natomiast jeżeli jest to wina procesów zachodzących w mózgu, może być prowadzone kurowanie farmakologiczne – tu pomoże ibogaina. Prowadzone były badania na bliźniętach jednojajowych jak także różnojajowych, jakie były dziećmi alkoholików, a wychowywane były w rozmaitych rodzinach.
Badania te wskazały, iż jest szansę dziedziczenia pewnego typu zakłóceń neurologicznych czy też biochemicznych, które przyczyniają się do rozwoju alkoholizmu w przyszłym tychże maluchów. Badania przeprowadzane na zwierzętach zatwierdziły te same wyniki co na bliźniętach, innymi słowy, że jest większa podatność na tolerowanie alkoholu, czy też preferencji do picia alkoholu. Wyniki tych badań rozpoczęły poszukiwania genów odpowiadających za rozwój pijaństwa. Nie ma jednej przyczyny choroby alkoholowej, najczęściej są niezmiernie różnorodne i w następstwie tego przyjmuje się polietiologiczną genezę kierującą do uzależnienia.